Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi Edremit’te düzenlendi!

56 ülkeden 300’ü aşkın turizmcinin katıldığı '4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi' Edremit'te toplandı. Güre’de gerçekleştirilen Zirve'de, Balıkesir’in termal sağlık merkezleri ve potansiyeli tanıtıldı.

Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi Edremit’te düzenlendi!

56 ülkeden 300’ü aşkın turizmcinin katıldığı '4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi' Edremit'te toplandı. Güre’de gerçekleştirilen Zirve'de, Balıkesir’in termal sağlık merkezleri ve potansiyeli tanıtıldı.

Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi Edremit’te düzenlendi!
30 Eylül 2019 - 23:20

Balıkesir’in termal ve sağlık turizmi potansiyelinin uluslararası alanda katılımcı ve alım heyetlerine tanıtılacağı, “Uluslararası Termal ve Sağlık Turizm Zirvesi’nin” 4.sü Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi işbirliği ile Edremit’te düzenlendi.

Edremit Belediyesi’nin altın sponsor olarak destek verdiği Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Edremit'te toplanan Zirve'ye Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik ve Mustafa Canbey, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Sındırgı Belediye BaşkanıEkrem Yavaş, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz ile yerli yabancı birçok konuk katılım gösterdi.

Edremit, Ayvalık, Gönen, Sındırgı ilçelerinin termal turizmle ilgili tanıtımınısağlamak amacıyla hazırlanan tanıtım filminin gösterimiyle başlayan etkinlikteaçılış konuşmasını yapan Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak “4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi” için bir yıl boyunca Vali Ersin Yazıcı başkanlığında bölgenin tüm aktörleriyle birlikte hazırlık yaptıklarınıbelirterek, şöyle konuştu:

“Geldiğiniz için hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Etkinliğimizin; ilkini Afyonkarahisar’da yaptık, ikincisini Denizli’de yaptık, üçüncüsünü Sivas’ta yaptık ve dördüncüsünü de Balıkesir’de gerçekleştiriyoruz. Balıkesir; yüzyıllardışifa dağıtan, yüzyıllardır yerli yabancı hasta kabul eden, dünyanın ilk sağlık kompleksi ve ilk sağlışehri olan yer. O yıllardan bu yana Balıkesir ve bölge; hep sağlık dağıtmışşifa dağıtmış ve hastalar için burası bir umut kapısı olmuştur. İşte o umut kapısından içeriye sizlerde girdiniz.”

Zirveye destek sağlayan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, ülkemizin turizm faaliyetleri açısından en fazla deniz turizminde yerli ve yabancıturistleri ağırladığını fakat Balıkesir bölgesinin termal, dağ ve deniz turizmiyle yılın 12 ayı turizmi ayakta tutabilecek potansiyelde olduğunu ifade etti. Arslan,“Edremit’in bütün güzelliklerinin farkında olan ben bu topraklarda büyüdüm, her bir noktasına aşık oldum, havasını soludum, suyunu içtim, sokaklarında koşup oynadım, dağlarında huzura kavuştum, denizinde serinleyip, termal sularında şifa buldum. Memleketimin termal ve sağlık turizminde de hak ettiği değeri bulacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

ENDER SARAÇ STRESTEN ARINDIRMA MEDİTASYONU YAPTIRDI

Dünyaca ünlü Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç, sağlıklı yaşamla ilgili tematik bir konuşma yaparak, Türkiye’de yetişen şifalı bitkileri tanıtıp, nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Saraç, konuşmasının sonunda katılımcılara stresten arındırma meditasyonu yaptırdı.

"TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ZİRVE"
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, konuşmasına İngilizce olarak başlayarak, öncelikle yabancı katılımcılara seslendi. Dünyanın dört bir yanından Balıkesir’i görmeye gelen katılımcılara teşekkürlerini ileten Başkan Yılmaz “Balıkesirimize hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Balıkesir’de bu etkinliği düzenlediğinden dolayı Emin Çakmak ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. 4. olarak Balıkesir’e gelmişler, büyük bir tecrübeden sonra gelmişler; Afyonkarahisar, Denizli ve Sivas’tan sonra Balıkesir’e geldiler. Bu gelişlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Gerçekten alt yapısı çok güzel bir hazırlık geçirdiler. Türkiye için çok önemli bir zirve. Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’ya, Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Arslan’a, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nda çalışan tüm değerli arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, panelimizin şehrimize ve sağlık turizmine hayırlar getirmesini diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.