Connect with us

Dünya

“Savaştan ve şiddetten kaçan kişilere böyle davranamazsınız”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın başından beri yaklaşık 60 bin sığınmacı Hollanda’ya giriş yaptı (Reuters)

Hollanda’da hükümetin kruvaziyerleri sığınmacıların barınması için kullanma planı tepki topladı.

Adalet ve Güvenlik Bakan Yardımcısı Eric van der Burg, çarşamba günü yaptığı açıklamada kruvaziyerlerin sığınmacılar için kısa dönemli barınma yerleri olarak kullanılacağını söyledi.

Burg, bunun için üç büyük kruvaziyerin görevlendirildiğini ve bunlardan birinin Kuzey Hollanda eyaletindeki IJmuden limanında demirli halde olacağını belirtti.

Bakan Yardımcısı, diğer iki gemi için henüz liman bulunamadığını, ülkenin güneybatısındaki Vlissingen belediyesininse gemilerden birini önce kabul ettiğini fakat sonradan kararını değiştirdiğini ifade etti.

Sığınmacıların hareket hakkının kısıtlanmaması üzerinde çalıştıklarını da belirten Burg, bu kişilerin iniş ve binişleriyle ilgili bir düzenleme hazırlayacaklarını söyledi.

Bu hafta hükümet tarafından kabul edilen planlara göre eylül itibarıyla kruvaziyerlerde 3 bin sığınmacının barınabileceği bildirildi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Putin, Batı’nın istediği Rusya’yı parçalara ayırmak

   Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın istediğinin Rusya’yı parçalara ayırmak olduğunu belirtti. Putin, Rusya’nın parçalara ayrılması hâlinde ülkede yaşayan halkların geleceğinin bundan ciddi derecede etkileneceklerini kaydetti.
   Rusya Devlet Başkanı Putin, Rossiyatelevizyonuna demecinde, Batı’nın ‘eski SSCB’yi ve onun ana parçası olan Rusya’yı parçalara ayırmayı amaçladığını’ söyledi ve böyle bir senaryonun gerçekleşmesi hâlinde, Rusya halkının şu anki hâliyle var olmayacağını, onun yerine ‘Moskovalılar, Urallılar gibi’ daha kolay kontrol edilebilir küçük grupların ortaya çıkacağını kaydetti.
“Rusya’nın dağılması hâlinde Rusya halklarının pek çoğunun, en başta da Rus halkının kaderinin ciddi manada değişeceğini düşünüyorum” diyen Putin, “Rusya halkı birlikte ve bir olduğunda dengi yoktur. Başarılarımızın ve zaferlerimizin en önemli koşulu bu” diye ekledi.

Continue Reading

Dünya

Biden Putin’in “Büyük bir hata yaptı”.

ABD Başkanı Joe Biden Varşova’da düzenlenen ve NATO’nun doğu kanadındaki ülke liderlerinin katıldığı Bükreş Dokuzlusu toplantısına katıldı ve Rusya lideri Vladimir Putin’in Yeni START (Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması) anlaşmasından çekilmesini “Büyük bir hata yaptı” sözleriyle yorumladı.

Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Romanya gibi eski demir perde ülkelerinden oluşan grubun çoğu üyesi, Ukrayna’ya yönelik askeri yardımların daha da artırılmasını savunuyor.

Ayrıca, NATO’nun bölgede daimi birlikler konuşlandırılmasını istiyorlar.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa’nın bizim kısmımızın tarihini ve dünya genelindeki güvenlik durumunu ebediyen değiştirdi” dedi.

Continue Reading

Dünya

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini mart ayı başında parlamentoda oylayacak.

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini mart ayı başında parlamentoda oylayacak.

Parlamentonun internet sitesinde, konunun önümüzdeki hafta mecliste tartışılacağı ve 6-9 Mart tarihleri arasında her iki ülke için ayrı ayrı oylama yapılacağı belirtildi.

Macar muhalefeti daha önce görüşülmesi ertelenen konuyla ilgili Viktor Orban hükümetini eleştiriyor.

Continue Reading

Haberler