Connect with us

Dünya

“Şamarı yemeden anlamayacaklar”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: İstila altındaki toprakları geri almadan barış yok

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın istilası altındaki toprakları geri kazanmadan ateşkes yapılmayacağını söyledi.

Zelenski, ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a verdiği röportajda, “Rusya’yla çatışmaları durdurmak, onlara toparlanmaları için bir fırsat sağlar. Çatışmaların durmasını, jeopolitik yaklaşımlarını değiştirmek ya da Sovyetler Birliği dönemine ait topraklardaki hak iddialarını geri çekmek için kullanmazlar” dedi.

Cuma günü yayımlanan söyleşide Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı fazlasıyla küçümsediğini söyleyerek, “Ağzını piton gibi açtı ve bizi başka bir tavşan zannetti ama biz tavşan değiliz. Bizi yutamayacağı anlaşıldı, kendisinin paramparça olma tehlikesi de ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Putin, İran’da düzenlenen ve Türkiye’nin de katıldığı Astana zirvesinde çarşamba günü yaptığı konuşmada, Kiev’in martta İstanbul’da düzenlenen görüşmelerde hazırlanan “ön barış anlaşmasına” sadık kalmadığını ve savaşın diplomatik yollardan sonlanmasını istemediğini öne sürmüştü. Zelenski ise Putin’in açıklamasını “hezeyan” diye nitelemişti.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Putin, Batı’nın istediği Rusya’yı parçalara ayırmak

   Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın istediğinin Rusya’yı parçalara ayırmak olduğunu belirtti. Putin, Rusya’nın parçalara ayrılması hâlinde ülkede yaşayan halkların geleceğinin bundan ciddi derecede etkileneceklerini kaydetti.
   Rusya Devlet Başkanı Putin, Rossiyatelevizyonuna demecinde, Batı’nın ‘eski SSCB’yi ve onun ana parçası olan Rusya’yı parçalara ayırmayı amaçladığını’ söyledi ve böyle bir senaryonun gerçekleşmesi hâlinde, Rusya halkının şu anki hâliyle var olmayacağını, onun yerine ‘Moskovalılar, Urallılar gibi’ daha kolay kontrol edilebilir küçük grupların ortaya çıkacağını kaydetti.
“Rusya’nın dağılması hâlinde Rusya halklarının pek çoğunun, en başta da Rus halkının kaderinin ciddi manada değişeceğini düşünüyorum” diyen Putin, “Rusya halkı birlikte ve bir olduğunda dengi yoktur. Başarılarımızın ve zaferlerimizin en önemli koşulu bu” diye ekledi.

Continue Reading

Dünya

Biden Putin’in “Büyük bir hata yaptı”.

ABD Başkanı Joe Biden Varşova’da düzenlenen ve NATO’nun doğu kanadındaki ülke liderlerinin katıldığı Bükreş Dokuzlusu toplantısına katıldı ve Rusya lideri Vladimir Putin’in Yeni START (Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması) anlaşmasından çekilmesini “Büyük bir hata yaptı” sözleriyle yorumladı.

Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Romanya gibi eski demir perde ülkelerinden oluşan grubun çoğu üyesi, Ukrayna’ya yönelik askeri yardımların daha da artırılmasını savunuyor.

Ayrıca, NATO’nun bölgede daimi birlikler konuşlandırılmasını istiyorlar.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa’nın bizim kısmımızın tarihini ve dünya genelindeki güvenlik durumunu ebediyen değiştirdi” dedi.

Continue Reading

Dünya

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini mart ayı başında parlamentoda oylayacak.

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini mart ayı başında parlamentoda oylayacak.

Parlamentonun internet sitesinde, konunun önümüzdeki hafta mecliste tartışılacağı ve 6-9 Mart tarihleri arasında her iki ülke için ayrı ayrı oylama yapılacağı belirtildi.

Macar muhalefeti daha önce görüşülmesi ertelenen konuyla ilgili Viktor Orban hükümetini eleştiriyor.

Continue Reading

Haberler