Connect with us

Dünya

Pelosi’den Bakü’ye sert kınama

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ermenistan’a yaptığı ziyaret sırasında Azerbaycan’ı sert bir dille kınadı.

Pelosi, geçtiğimiz hafta yaşanan ve ”yasadışı” olarak nitelendirdiği sınır ötesi çatışmalardan Azerbaycan’ı sorumlu tuttu.

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalarda 200’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

İki taraf da çatışmaların başlamasından birbirini sorumlu tutmuştu.

ABD Temsilciler Meclisi’nden bir heyetle Ermenistan’a ”önceden planlanmamış bir ziyaret” gerçekleştiren Pelosi, bu ziyaretin özel bir önemi olduğunu belirtti.

Başkent Yerevan’da açıklamalarda bulunan Pelosi, ”Çatışmaları sert bir şekilde kınıyoruz. Çatışmalar Azerbaycan tarafından başlatıldı ve bunun böyle kabul edilmesi gerekiyor,” dedi.

ABD’nin Ermenistan’ın savunma ihtiyaçlarını dinlediğini söyleyen Pelosi, ”demokrasi ve otokrasi arasındaki küresel mücadelede” Yerevan’a destek vermek ve yardımcı olmak istediklerini belirtti.

Ermenistan hükümetinden üst düzey bir yetkili geçtiğimiz hafta Rusya öncülüğündeki askeri ittifakın savunma gereksinimlerine destek vermemesinden duyduğu memnuniyetsizliği ifade etmişti.

Ermenistan Meclis Başkanı Alen Simonyan, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ”Tabii ki hiç memnun değiliz. Beklentilerimiz karşılanmadı,” demiş ve Rusya liderliğindeki ittifakı ”kurşun atmayan bir tüfeğe” benzetmişti.

Pelosi, Rusya’nın Ermenistan’a destek vermemesinin ilginç olduğunu söyledi.

Ermenistan ve Azerbaycan geçtiğimiz hafta yaşanan çatışmalarda 2020’deki Dağlık Karabağ savaşından bu yana en ağır kayıplarını vermişti.

Çatışmalar perşembe günü ABD aracılığılıyla varılan bir uzlaşıyla sona ermişti.

Rusya’nın arabuluculuğuyla ateşkese varılması çabaları ise sonuç vermemişti.

Ermenistan’a üç günlük bir ziyarette bulunan Nancy Pelosi, ülkenin Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana Erivan’a gelen en üst düzey Amerikalı siyasetçi konumunda.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Putin, Batı’nın istediği Rusya’yı parçalara ayırmak

   Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın istediğinin Rusya’yı parçalara ayırmak olduğunu belirtti. Putin, Rusya’nın parçalara ayrılması hâlinde ülkede yaşayan halkların geleceğinin bundan ciddi derecede etkileneceklerini kaydetti.
   Rusya Devlet Başkanı Putin, Rossiyatelevizyonuna demecinde, Batı’nın ‘eski SSCB’yi ve onun ana parçası olan Rusya’yı parçalara ayırmayı amaçladığını’ söyledi ve böyle bir senaryonun gerçekleşmesi hâlinde, Rusya halkının şu anki hâliyle var olmayacağını, onun yerine ‘Moskovalılar, Urallılar gibi’ daha kolay kontrol edilebilir küçük grupların ortaya çıkacağını kaydetti.
“Rusya’nın dağılması hâlinde Rusya halklarının pek çoğunun, en başta da Rus halkının kaderinin ciddi manada değişeceğini düşünüyorum” diyen Putin, “Rusya halkı birlikte ve bir olduğunda dengi yoktur. Başarılarımızın ve zaferlerimizin en önemli koşulu bu” diye ekledi.

Continue Reading

Dünya

Biden Putin’in “Büyük bir hata yaptı”.

ABD Başkanı Joe Biden Varşova’da düzenlenen ve NATO’nun doğu kanadındaki ülke liderlerinin katıldığı Bükreş Dokuzlusu toplantısına katıldı ve Rusya lideri Vladimir Putin’in Yeni START (Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması) anlaşmasından çekilmesini “Büyük bir hata yaptı” sözleriyle yorumladı.

Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Romanya gibi eski demir perde ülkelerinden oluşan grubun çoğu üyesi, Ukrayna’ya yönelik askeri yardımların daha da artırılmasını savunuyor.

Ayrıca, NATO’nun bölgede daimi birlikler konuşlandırılmasını istiyorlar.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa’nın bizim kısmımızın tarihini ve dünya genelindeki güvenlik durumunu ebediyen değiştirdi” dedi.

Continue Reading

Dünya

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini mart ayı başında parlamentoda oylayacak.

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini mart ayı başında parlamentoda oylayacak.

Parlamentonun internet sitesinde, konunun önümüzdeki hafta mecliste tartışılacağı ve 6-9 Mart tarihleri arasında her iki ülke için ayrı ayrı oylama yapılacağı belirtildi.

Macar muhalefeti daha önce görüşülmesi ertelenen konuyla ilgili Viktor Orban hükümetini eleştiriyor.

Continue Reading

Haberler