Connect with us

Etkinlik

“MEME KANSERİ İÇİN FARKINDALIK LAZIM”

“MEME KANSERİ İÇİN FARKINDALIK LAZIM”

 

Ataşehir Belediyesi, Moda Soroptimist Kulübü ve Pembe Hanım Kanserli Hasta Yakınlarıyla Dayanışma Derneği iş birliğiyle Meme Kanseri Farkındalık ayı kapsamında, “Meme Kanseri için Farkındalık Lazım” isimli söyleşi programı düzenlendi.

Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide meme kanserine yönelik farkındalığı artırmak için; erken tanı, doğru tedavinin önemi, kanserden korunmanın yolları ve tarama yöntemleri konularında kadınlar bilgilendirildi.

Moda Soroptimist Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sevda Solak’ın moderatörlüğünü yaptığı programda, Radyoloji Uzmanı Dr. Hikmet Karagüllü, Genel Cerrahi Uzman Dr. Cem Yılmaz,  Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Seda Kansu ile Dernek Başkan Yardımcısı Beril Koparal Ergün konuşmacı olarak yer aldılar.

Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşi programına; Ataşehir Belediyesi Kadın ve Aile Müdürü Şehnaz Yabar, Moda Soroptimist Kulübü Başkanı Hatice Mutlu, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Melek Sine Berkem ile Ataşehirli kadınlar katıldı.

Şehnaz Yabar söyleşide yaptığı konuşmada, “Giderek yaygınlaşan bir hastalık olan kanser konusuna ayrı bir özen gösteriyor ve toplumu doğru bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Yerel yönetim olarak bizler STK’larla iş birliği çalışmalarını çok önemli görüyoruz. İçerenköy’de hizmet veren Kadın Sağlığı, Mamografi ve Kemik Yoğunluğu Görüntüleme Merkezimizde yılda ortalama 11 bin kadının sağlık taramasını gerçekleştiriyoruz. Farkındalık çalışması olarak birimlerimizde ve Ataevlerimizde yıllardır söyleşi ve seminer programları düzenliyoruz. Çalışmalarımızı aynı bilinçle devam ettireceğiz” dedi.

Radyoloji Uzmanı Dr. Hikmet Karagüllü, meme kanserinde erken tanı, doğru tedavinin önemi, risk faktörleri, tanı yöntemleri ile mamografinin önemi dair katılımcılara önemli bilgiler aktardı.

Düzenli kontrollerin ve erken tanının önemine vurgu yapan Radyoloji Uzmanı Dr. Hikmet Karagüllü kanser tedavisinde başarı oranındaki artışın altını çizerek şunları söyledi: “Dünyada her 8 kadından biri yaşamının bir döneminde bu kanser türü ile karşılaşıyor. Dünyada her yıl bir milyon 750 bine yakın kadın meme kanserinden etkileniyor. Ne yazık ki bu sayı girerek daha da artıyor. Görüntüleme yöntemlerindeki teknolojinin gelişmesi, kadınların ve toplumun bu konuda bilinçlenmesi, duyarlı olması ve farkındalık yaratması, eken tanı için düzenli taramaların yapılması çok önemlidir.”

Kadınların kendilerine emanet olarak verilen bedenlerine saygı duymaları gerektiğini vurgulayan Genel Cerrahi Uzman Dr. Cem Yılmaz,  “Bedeninizi koruyun ve korunabilir kanserlerle ilgili bilgi sahibi olun. Kadının yapması gereken birinci iş meme kanserinin farkında olmasıdır ve farkındalık gerçekten önemlidir. 40 yaşından itibaren düzenli olarak her yıl mammografi yaptırılması gerektiğinin bilinmesi meme kanserinde erken teşhis için en güzel adım oluyor. Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken evrede hiç bir belirti göstermediği görülmektedir. Bu nedenle kadınların meme muayenelerini düzenli periyotlarla kendilerinin yapmaları ve şüpheli bir durum fark ettiklerinde uzman doktora başvurmaları önemlidir. Çünkü yöntem, tetkik ve tedavilerle erken evrede kanseri yenmek mümkündür. 20 yaş ve üzeri kadınlar yıllık muayenelerini yaptırarak, farkında olması ve sağlıklı kalması mümkündür” dedi.

Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı ve PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Beril Koparal Ergün ise şunları söyledi:  “Kanserin toplumda farklı kitlere doğru mesajlarla iletilmesi çok önemlidir. Sağlık iletişimde kanser konusuna ayrı bir özen gösterilmeli ve anlatılacaklar detaylıca düşünülmelidir. Bu konuda hekimler, hekim dernekleri ve hasta destekleri iş birliği içinde çalışmalıdır.”

Kanserle mücadelesini kazanan Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Seda Kansu da kendi kanser sürecini ve yaşadığı deneyimleri katılımcılarla paylaştı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlik

MALKARA BELEDİYE BAŞKANI NERGİZ KARAAĞAÇLI ÖZTÜRK PİRAVİNYA KID’S CAFE’NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

MALKARA BELEDİYE BAŞKANI NERGİZ KARAAĞAÇLI ÖZTÜRK PİRAVİNYA KID’S CAFE’NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRD

Malkara Belediye Başkanı Nergiz Karaağaçlı Öztürk, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 16.00’da Camiatik Mahallesi Şehit Temizer Caddesi üzerinde hizmet verecek olan Piravinya Kid’s Cafe’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış programında; Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Vasfi Güner ve vatandaşlar yer aldı.

Piravinya Kid’s Cafe’nin açılış kurdelesinin kesimini gerçekleştiren Malkara Belediye Başkanı Nergiz Karaağaçlı Öztürk, işletme sahipleri Tuğba ve Mehmet Bilen’e hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, bereketli bol kazançlar diledi.

Continue Reading

Etkinlik

Hasret Bitti, 484 Yıllık Gelenek Manisa’ya Şifa Saçtı

484 yıldır süregelen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, Manisa Valiliği önünden kortej yürüyüşü ile başladı. Saçım töreni Hafsa Sultan’ın Merkez Efendi’ye berat vermesiyle devam ederken, festival Sultan Cami minare ve kubbelerinden tonlarca şifalı mesir macununun halka saçılmasıyla son buldu. Türkiye’nin dört bir yanından binlerce vatandaş, saçılan şifalı macunları kapmak için birbiriyle yarıştı, o anlar renkli görüntülere sahne oldu.
Manisa’nın 5 asra yaklaşan geleneği Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali 4 yıl aradan sonra Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce vatandaşın katılımıyla 484’üncü kez gerçekleştirildi. Manisa Valiliği önünden kortej yürüyüşüyle başlayan tören Sultan Camii minare ve külliyelerinden halka şifalı mesir macunlarının saçılması ile son buldu. 23-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Manisa’nın dört bir yanında çeşitli etkinlikler ve konserler ile devam eden festivalin son günü, Manisa Valiliği önünden kortejle başladı. Manisa’da yetişen Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahlarının temsili geçişleri, halk dansları ekiplerinin geçişleri, temsili Hafsa Sultan ve Merkez Efendi’nin geçişiyle, festivale katılan yabancı konuklar korteje renk katarken, korteji izleyen vatandaşlar da, o anları cep telefonlarıyla kaydederek, ölümsüzleştirdi. Kortej yürüyüşüne, Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek ve eşi Nurcan Zeyrek, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, çevre il ve ilçe belediye başkanları, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Manisa Milletvekilleri, Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Büyükşehir Belediye meclis üyeleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu ve derneklerin temsilcileri ve konuk ülkelerin temsilcileri de katıldı. Valilik önünden başlayan kortej yürüyüşüne, temsili Hafsa Sultan, Merkez Efendi, Manisa’dan yetişen şehzadeler renk kattı. Kortejde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek ve protokol üyeleri mesir saçımı için bekleyen ve kendilerine yoğun ilgi gösteren vatandaşları selamladı.
Özgür Özel; “Bugün siyaset yok Manisa ruhu burada”
Kortej yürüyüşünde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, “Bugün çok güzel bir gün, Türkiye’nin dört bir yanından misafirlerimiz var. Ümit ediyoruz ki Mesir Festivali, ilerleyen yıllarda uluslararası boyutunun çok daha güçlendiği, bütün bir aya yayılan, tüm dünyadan ziyaretçilerin, turistlerin geldiği, hem vatandaşlarımızın coşkumuza ortak oldukları hem de Manisa’ya ve esnafımıza katkı sağladıkları bir festivale dönüşür. Her geçen yıl bir öncekinden iyi olur diye ümit ediyorum. Bundan sonraki süreçte de Manisa’mızı temsil eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek ile Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay Mesir Şenliği’ne çok şey katacaklar. Sayın Valimiz Enver Ünlü, çeşitli siyasi parti milletvekilleri ve temsilcileri ile birlikte yürüyoruz. Bir ay önce herkes kendi kortejinde yürüyordu, bugün ise kol kola yürüyoruz. Bunun anlamı şu; mesir, hem tıbbi değeri olan, mistik değeri olan hem de sosyolojik anlamı olan bir değer. Manisa bir anda zor günlerden sonra iyi günlere doğru hareket ediyor, böyle de bir anlamı var. Bugün siyaset yok, bugün Manisa ruhu burada. Çok mutluyuz” diye konuştu.
Ferdi Zeyrek; “Festivalimiz karnaval havasında kutlandı”
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, “Burada herkes birleşti, kol kola girdi. Manisalılık ruhunu ortaya koydu. Yaklaşık 10 gündür Mesir Macunu Festivalimiz şehrin her yanında karnaval havasında kutlandı. Bundan sonra etkinliklerimiz üstüne katarak devam edecek. Artık Manisa, karnavalların şehri olacak. Manisa’mızın herkesin mutlu olduğu, güldüğü, bir şehir haline gelmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım ve çok çalışacağım. Yaşanılabilir bir Manisa nasıl yapılır, herkes bunu görecek. Mutluluklarımız 5 yıl boyunca daim olacak. Buradan bunun sözünü veriyorum” dedi.
Gülşah Durbay; “Manisa festivaller kenti olacak”
Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, “4 yıl aradan sonra bizde tüm Manisalılar gibi Mesir’i çok özlemiştik. Yeni seçilmiş belediye başkanları olarak ilk Mesir Festivalimiz oluyor. Bu yüzden çok mutlu ve gururluyuz. Söz vermiştik, Manisa gençlerin ve festivallerin kenti olacak. Mesir Macunu Festivalimiz de bu festivallerin lokomotifi olacak. Bunların mutlaka devamı da gelecek. Önümüzdeki yıllarda Mesir Macunu Festivalimizin kapsamını da genişletip sadece Türkiye değil, Dünya’ya ulaşmayı istiyoruz. Festivalimize ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Bekir Başevirgen; “Çok coşkuluyuz”
Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Çok coşkulu ve mutlu olduğumuz bir gün, 484’üncü Manisa Mesir Macunu Festivalini düzenliyoruz. Önümüzdeki yıllarda festivalimiz kapsamı geniş daha güzel olacak” dedi.
Eller şifaya açıldı
Sultan Camii’nde kortej son bulurken, burada şifalı mesir macunlarının saçımı öncesinde Hafsa Sultan’ın Merkez Efendi’ye berat vermesinin canlandırması yapıldı. Öğle ezanının okunması ve namazın kılınmasının ardından Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel ve protokol üyeleri tonlarca şifalı mesir macununu halka saçtı. Vatandaşlar saçılan şifalı macunları kapmak için adeta birbirleriyle yarıştı. Mesir kapmak için yüksek yerlere tırmanan ve şemsiyesini ters çeviren vatandaşların renkli görüntüleri objektiflere yansıdı. Yaklaşık yarım saat içinde mesir saçım töreni son bulurken, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek Manisa’nın tanıtımı noktasında önemli bir yere sahip olan festivale katılarak destek sağlayan herkese teşekkür etti.

Continue Reading

Etkinlik

BATI TRAKYA’DAN ESKİŞEHİR’E GEZİ

 

Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’nde yaşayan Türk öğrenciler ve ailelerinin de aralarında bulunduğu heyet, Eskişehir’e gelerek şehrin tarihi ve turistik güzelliklerini yerinde gördüler.

 

Şehir turizminin önemli bir turizm destinasyonu olan Eskişehir, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Eskişehir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (ESBALGÖÇ) düzenlediği etkinlik kapsamında aralarında Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’nde yaşayan ve öğrenim gören Türk öğrenciler ile ailelerinin de bulunduğu heyet, iki günlük Eskişehir gezisi için şehre geldiler.

Heyette Batı Trakya Encümenler Birliği Denetim Kurulu Başkanı Dr. Kenan Gagali, Okul Aile Birliği Başkanı Refiye Bekir, Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Hatice Recep, İclal Ahmet, Aslı Mustafa, Febiha Mustafa, Ali Süleyman Enise Hacı Osman da yer aldılar.

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde bulunan tematik müzeleri gezen öğrenciler ve aileleri ile bir araya gelen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, misafirleri Eskişehir’de görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek kalabalık heyet ile bir süre sohbet etti. Kurtuluş Müzesi’ni gezen öğrenciler Başkan Ünlüce’ye teşekkür ederek birlikte fotoğraf çektirdikten sonra gezi programına devam ettiler.

Yunanistan’dan iki otobüsle gelen öğrenciler ve aileleri Eskişehir’e hayran kaldıklarını belirterek, “Eskişehir çok güzel bir şehir. Tekrar gelmeyi çok isteriz. Müzeleri çok beğendik. Kurtuluş Müzesi başta olmak üzere diğer tüm müzeler mutlaka gelinip görülmeli.” dediler. Gezi programı Eskişehir’in tarihi ve turistik merkezlerinin gezilmesi ile tamamlandı.

Continue Reading

Haberler