Connect with us

Kültür Sanat

Maltepe’nin İstasyon’u iki yaşında

Maltepe’nin İstasyon’u iki yaşında

 

Kültür ve sanat dergisi ‘’İstasyon’’ ikinci yaşını; kültür, edebiyat ve sanat dünyasından değerli isimlerin katıldığı çok özel bir gece ile kutladı.

 

Maltepe Belediyesi’nin ‘’İstasyon Kavuşmaları Sever’’ sloganıyla ücretsiz olarak yayımladığı, aylık kültür sanat dergisi ‘’İstasyon’’ dergisinin ikinci yaşı, özel bir gece ile kutlandı.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Pelin Batu’nun sunuculuğuyla gerçekleşen geceye CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile aralarında Zülfü Livaneli, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli ve Şükrü Erbaş gibi isimlerin yer aldığı çok sayıda sanatçı katıldı. Gecede Maltepe Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 100. Yılında Yüz Resim ResimÇalıştayı için Türkiye’ye gelen 9 İranlı ressam da yer aldı.

‘İstasyon kadın arkadaşlarımızın emeği’

Maltepe Belediyesi Başkanı Ali Kılıç gecenin açılış konuşmasında ‘’Böyle özel bir gecede sizinle olmak, sizin burada olmanız çok anlamlı. İstasyon Dergisi projesi, kadın arkadaşlarımızın önerisiydi. Kadınların ellerinin değdiği her şey çok güzel. İstasyon, Maltepe’den bir kalkış yaptı ve tüm Anadolu’yu adım adım dolaşıyor. Projeyi yöneten, destek veren, yazılarıyla bizimle olan edebiyatçılarımıza ve yazarlarımıza çok teşekkür ediyorum. İstasyon’da daha çok kişiye el sallayacağız ve başka istasyonlarda sevdiklerimizle yeniden kucaklaşacağız.’’ ifadelerine yer verdi.

‘Kültürsüzlüğümüzün kışında güneşi hissettik’

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ise konuşmasında,“Geleceğimizin güneşinin aydınlığını bize hissettirecek çok sayıda sanat insanımız varken, kültürsüzlüğümüzün kışı bize yaşatılıyor. Burada bir arada olmak, o güneşin geleceğini, çok yakında olduğunu hissettiriyor.” dedi. Dr. Kaftancıoğlu, İstasyon ile Ardahan’da tesadüfen tanışmasının hikayesini izleyicilerle paylaşırken, İranlı kadınların mücadelesine de atıfta bulunarak, “İnanıyorum ki tüm dünyayı kadınlar değiştirecek” dedi.

‘Cumhuriyet’in temeli kültürdür’

Zülfü Livaneli ise, Atatürk’ün “Cumhuriyetin temeli kültürdür” sözünü hatırlatarak, kültürün önemine ve dönüştürücü gücüne değindi. Livaneli, Atatürk’ün yemek sohbetlerinde dahi kültürün, eğitimin ağırlıklı olduğunu belirterek “Dünya kitaplarla değişir. Bizim dünyamız şiir ve edebiyatla dönüşür. Önce kültür gelir, sonra siyasi sonucu olur. Türkiye, kültür mücadelesini kazanmak zorunda.” ifadelerine yer verdi.

Geceye özel müzikal anlatı

İstasyon 2. Yıl Özel Gecesi, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli ve Şükrü Erbaş’ın konuşmalarının ardından Ulaş Barış Geroğlu’nun kaleme aldığı ve usta oyuncu Yetkin Dikinciler’in anlatıcılığını üstlendiği ‘’Müzikli Anlatı’’ ile devam etti. Yaşar Kemal, Orhan Veli Kanık, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Gülten Akın, Ümit Yaşar Oğuzcan, Hasan Hüseyin Korkmazgil,  Attila İlhan, Ahmed Arif gibi Türk Edebiyatı’nın ve şiirinin değerli isimlerini anlatan ve şiirlerinden kesitler okuyarak, izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatan Yetkin Dikinciler’e, şiirlerden bestelenen şarkılarla; Ferhat Livaneli Orkestrası, solistler Nilgül ve Hasan Doğru, konuk sanatçı bağlama virtüözü Erdem Şimşek eşlik etti.

Müzikal anlatının ardından gece,Yaşar Seyman, Haydar Ergülen, Bircan UsallıSilan, Nebil Özgentürk, Zafer Köse ve Şeyhmus Diken’in konuşmalarıyla devam etti.

İstasyon 2. Yıl Özel Gecesi, Ferhat Livaneli Orkestrası’nın müzikleriyle ‘’Ey Özgürlük’’ şarkısının topluca söylenmesi ile sona erdi.

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

‘SONSUZ MAVİ’ 24 MAYIS’A DEK CKSM’DE!

KÖKLERDEN MODERNE ÇİNİ SERGİSİ ‘SONSUZ MAVİ’ CKSM’DE !

Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi Çini Tasarım öğretmeni Nazan Ilgaz ve öğrencilerinin çini çalışmalarından oluşan ‘Sonsuz Mavi’ sergisi açıldı. Sergide, köklerini gelenekten alan, günümüz estetiği ile yeniden yorumlanmış 68 eser yer aldı.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı serginin açılışına çok sayıda sanatçı ve sanatsever katıldı.

Çini sanatçısı ve eğitmeni Nazan Ilgaz, heyecanını dile getirerek, “ Bu an için yaklaşık 4 yıl çalıştık. 2019 yılında klasik çini sanatı teknik ve özelliklerinden yola çıkarak çağdaş fakat gelenekten beslenen bir sergi açma düşüncesi üzerine çalışmalarımızı hızlandırdık. Uzun emekler sonucu oluşan bu çalışmada, çini sanatına farklı bakış açısı getirmek istedik. İçimize sinen yıllarca hatırlayacağımız bir sergi projesi oldu. ‘Sonsuz Mavi’ projemize inanan öğrencilerime teşekkür ediyorum. Hem eğitim hem sergilemede bizlere destek veren Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

24 Mayıs’a dek CKSM’de

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Etkinlik Planlama Şefi İlker Çetinkaya da sergiye emek veren öğrencileri tebrik etti.

Geleneksel sanatların önemli bir branşı olan çininin modern bir bakış açısıyla yorumlandığı sergi, 24 Mayıs’a dek CKSM’de ziyaret edilebilir.

Sergide yer alan sanatçılar; Nazan Ilgaz, Fulya Alkan, Ayşe Voica, İfakat İskender, Neslihan Osmançelebioğlu, Aslınhan Osmançelebioğlu, Nezahat Tütüncü, Yassemi Çelebi, Meltem Çol, Fidan Top, Neşe Kocabaş, Ebru Çakırca Çoban, Nagihan Güler, Hatice Nur Sağlam, Selin Gökdeniz, Selin Sadioğlu, Sinem Zorba, Emel İlbahar, Güler Gözoğlu, Hatice Şeyh Hamza, Aslı Gülser Ganiyusufoğlu, Füsun Beydili, Yasemin Güveyi, Yıldız Özgüven, İdil Döğer, Ülkü Alagöz, Pelin Çolak, Esra Köksal, Meral Tomaş, Zuhal Öztürk, Sinem Öz, Yasemin Kıvrak, Fatma Toplu, Nigar Öztaşçı, Fatma Kadayıfçı, Neşe Kortel, Fatma Aynur Özkan, Zeynep Yüksel, Yasemin Sucu, Büşra Baştürk, Dilek Akbaba, Semanur Çiçek, Ayşe Dalyancı, Secel Özsoy, Günseli Devrim, Elif Beyza Polat, Nazan Canpolat, Sevgi Bulut, Müzeyyen İlerten.

Continue Reading

Etkinlik

BATI TRAKYA’DAN ESKİŞEHİR’E GEZİ

 

Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’nde yaşayan Türk öğrenciler ve ailelerinin de aralarında bulunduğu heyet, Eskişehir’e gelerek şehrin tarihi ve turistik güzelliklerini yerinde gördüler.

 

Şehir turizminin önemli bir turizm destinasyonu olan Eskişehir, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Eskişehir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (ESBALGÖÇ) düzenlediği etkinlik kapsamında aralarında Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’nde yaşayan ve öğrenim gören Türk öğrenciler ile ailelerinin de bulunduğu heyet, iki günlük Eskişehir gezisi için şehre geldiler.

Heyette Batı Trakya Encümenler Birliği Denetim Kurulu Başkanı Dr. Kenan Gagali, Okul Aile Birliği Başkanı Refiye Bekir, Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Hatice Recep, İclal Ahmet, Aslı Mustafa, Febiha Mustafa, Ali Süleyman Enise Hacı Osman da yer aldılar.

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde bulunan tematik müzeleri gezen öğrenciler ve aileleri ile bir araya gelen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, misafirleri Eskişehir’de görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek kalabalık heyet ile bir süre sohbet etti. Kurtuluş Müzesi’ni gezen öğrenciler Başkan Ünlüce’ye teşekkür ederek birlikte fotoğraf çektirdikten sonra gezi programına devam ettiler.

Yunanistan’dan iki otobüsle gelen öğrenciler ve aileleri Eskişehir’e hayran kaldıklarını belirterek, “Eskişehir çok güzel bir şehir. Tekrar gelmeyi çok isteriz. Müzeleri çok beğendik. Kurtuluş Müzesi başta olmak üzere diğer tüm müzeler mutlaka gelinip görülmeli.” dediler. Gezi programı Eskişehir’in tarihi ve turistik merkezlerinin gezilmesi ile tamamlandı.

Continue Reading

Genel

Ekip Kafile’nin yeni tiyatro oyunu sahnelendi

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Maltepeli tiyatroseverleri sezonun yeni oyunlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Ekip Kafile’nin geçtiğimiz ekim ayında sahnelemeye başladığı “Sevgi ve Her Şey” isimli absürt komedi oyunu dün Maltepeli vatandaşların karşısına çıktı. Oyunda sevginin eksikliğinin modern toplumda ne gibi kaoslara yol açtığına, iletişim modellerine nasıl etki ettiğine yer verildi. Caryl Churcill’in yazdığı oyunu Ümit Aydoğdu yönetti. Işık tasarımını Utku Kara’nın üstlendiği oyunun müzik tasarımlarını Cem Aydoğdu, kostümlerini Gaye Kızılışık hazırladı. Yedi ana bölüm ve pek çok sahneden oluşan oyunda yedi oyuncu az bir kez başrole ve pek çok role büründü. Oyunda rol alan Cenk Dost Verdi, Erden Tunatekin, Goncasen Çoban, Kerem İnci, Müzeyyen Durgun, Seray Akülker, Yasemin Ertorun sahne performansları ve doğaçlama sahneleriyle izleyicilerin alkışlarını topladı.

 

 

Continue Reading

Haberler