Connect with us

sağlık

“Kalbiniz Bize Emanet” diyerek vatandaşlara kardiyolojik muayene

BEYLİKDÜZÜ’NDE 350 KİŞİYE ÜCRETSİZ KARDİYOLOJİK MUAYENE

 

Beylikdüzü Belediyesi, 29 Eylül Dünya Kalp Günü etkinlikleri kapsamında “Kalbiniz Bize Emanet” diyerek vatandaşlara kardiyolojik muayene, EKO, EKG ve EFOR testlerinden yararlanma imkânı sundu. Beykent Üniversitesi Hastanesiyle iş birliğiyle yapılan muayene ve testlerden 350 kişi faydalandı.

 

 

Beylikdüzü Belediyesi, dünyada her yıl milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kalp hastalıklarına karşı farkındalık oluşturmak ve koruyucu sağlığın önemini vurgulamak için Beykent Üniversitesi Hastanesiyle iş birliği yaptı. “29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında eylül ayı başından itibaren yapılan çalışmalarda vatandaşların kardiyolojik muayene, EKO, EKG ve EFOR testleri yapıldı.  350 kişinin yararlandığı test ve taramalar sonrası uzman doktorlardan oluşan  kadro tarafından kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve kolesterol gibi önemli risk faktörleri hakkında da vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

 

“Sağlıklı yaşam konusunda vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz”

 

Beylikdüzü’nde koruyucu sağlık hizmetlerine önem verdiklerini belirten Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Esmer, “29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla  eylül ayı başından itibaren vatandaşlarımızdan almış olduğumuz talepler doğrultusunda 350 vatandaşımızın kardiyolojik muayene, EKO, EKG ve EFOR testlerini gerçekleştirdik. Kalp hastalıkları, kalp hastalıklarına sebep olabilecek yüksek tansiyon, diyabet ve kolesterol gibi önemli risk faktörleri ve bu risk faktörlerinin nasıl azaltılacağı, kalpteki ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği gibi konular hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Sağlıklı yaşam konusunda vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yıl boyunca benzer çalışmaları sürdüreceğiz.” diye konuştu.

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık

Lahana turşusunun sağlığa faydası..

Kötü hava şartlarından dolayı yeteri kadar havalandıramadığımız kapalı ortamlar çabuk hastalanmamıza neden olabilir.

Bağışıklık sistemimiz de düşükse, daha kolay hastalığa yakalanabiliriz. Bu yüzden, kış aylarının vazgeçilmez gıdalarından biri olan lahana turşusu tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz.

Aynı zaman diyet yaparken de yardımcımız olan lahana turşusu, sinir sistemimizi etkiliyor ve bağırsaklarımızı da temizliyor.

İçerisinde birçok vitamin ve mineral barındıran lahana turşusunun kalori değer oldukça düşüktür ve bu sayede diyet yapan kişilerin olmazsa olmazıdır. Lahana turşusu aynı zamanda aynı zamanda C, B6 ve K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, manganez, fosfor, iyot ve diyet lifleri de içerir.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, insan bağırsağında yüz trilyondan fazla mikroorganizma bulunur. Bu miktar, vücudumuzdaki tüm hücrelerin toplamından on kat daha fazla olabilir.

Lahana turşusundan elde edilen probiyotikler, vücudumuzda bizi toksinlerden ve zararlı bakterilerden koruyan ilk savunma hattını oluşturur. Ayrıca sindirimi iyileştirir ve antibiyotiklerin neden olduğu ishali azaltır ve hatta önler.

Araştırmalar ayrıca probiyotiklerin Crohn hastalığı ve ülseratif kolit ile ilişkili bağırsak gazını, şişkinliği, kabızlığı, ishali ve rahatsızlığı azalttığını göstermiştir .

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR
C vitamini ve demir de barındıran lahana turşusu, soğuk algınlığı ve idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren lahana turşusu sayesinde sonbahar ve kış aylarında hem bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskimiz azalırken aynı zamanda iyileşme sürecini de hızlandırır.

STRESİ AZALTIYOR VE BEYNİ AKTİF TUTUYOR
Sadece ruh halimizin ne istediğimizi etkilemediği, yediğimiz yiyeceklerin de ruh halimizi ve beyin fonksiyonlarımızı etkileyebildiği bilinen bir gerçektir. Gittikçe daha fazla araştırma, bağırsak sistemimizle beyin fonksiyonumuzun yakından ilişkili olduğunu kanıtlıyor. Bunun nedeni, bağırsaktaki bakterilerin beyne nasıl çalıştığını ve dünyayı nasıl algıladığını etkileyen mesajlar gönderebilmesidir.

KANSERE KARŞI ETKİLİ
Lahana turşusunun bir diğer faydası da, kanser hücrelerinin oluşum ve yayılma riskini azaltabilecek yararlı bitki bileşikleri ve antioksidanlar içermesidir. Yapılan araştırmaya göre, ergenlik çağından yetişkinliğe kadar çok fazla çiğ lahana ve lahana turşusu yiyen kadınların meme kanserine yakalanma riski daha düşük. Erkeklerde yapılan başka bir çalışma, lahananın prostat kanseri gelişimi üzerinde benzer bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Continue Reading

sağlık

3 yılda 67 bin kişiye ücretsiz sağlık hizmeti

3 yılda 67 bin kişiye ücretsiz sağlık hizmeti

 

Sağlık alanında yaptığı yatırımlarla ilçede her yıl binlerce kişiye ücretsiz sağlık hizmeti veren Bayraklı Belediyesi, donanımlı poliklinikleri ve uzman kadrosuyla vatandaşların sağlığı için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Adalet ve 75’inci Yıl mahallelerinde yer alan sağlık evleri ile 6 ağız ve diş sağlığı merkezinden son 3 yılda 67 bin kişi faydalandı. Başkan Serdar Sandal, “Vatandaşlarımızın sağlığı ve huzuru için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

 

VATANDAŞLAR MEMNUN

Özel hastaneleri aratmayan kalitesiyle faaliyetlerini sürdüren Bayraklı Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı kliniklerden son 3 yılda 67 bin vatandaş ücretsiz sağlık hizmeti aldı. Sağlık alanındaki çalışmalarıyla fark yaratan belediyenin, bünyesindeki iki sağlık evinde verdiği hizmetler vatandaşlar tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Talepler doğrultusunda oluşturulan randevu sistemiyle çalışan hasta nakil ve evde doktor ziyaretleri de vatandaşların takdirini topladı. Verilen hizmetler kapsamında; muayene, enjeksiyon, pansuman, tansiyon ve açlık kan şekeri ölçme gibi poliklinik hizmetlerinden 12 bin 986 kişi faydalandı. 26 bin 406 diş muayenesi gerçekleştirildi. Kliniklerde 8 bin 114 dolgu, 3 bin 331 diş temizliği, 4 bin 822 diş çekimi yapıldı. 6 bin 470 hasta evlerinden alınıp çeşitli hastanelere nakledilirken, belediyeye bağlı doktorlar 4 bin 498 hastayı da evlerinde ziyaret etti.

 

Continue Reading

sağlık

Aralıklı açlık sağlığınıza format atıyor

Tip 2 diyabet, aralıklı açlık beslenme modeliyle tamamen düzelebiliyor

Modern tıbbın tamamen geçmeyen ve ömür boyu ilaç ve insülin kullanmayı icap ettiren hastalık olarak tarif ettiği tip 2 diyabet aralıklı açlıkla ortadan kalkabiliyor.

 

Continue Reading

Haberler