Connect with us

Ekonomi

Dolar rekora doymuyor

10 gündür yükseliş eğiliminde olan dolar kuru, bugün Kapalıçarşı’da ve bankaların satış işlemlerinde 16 TL’yi aşarak 20 Aralık’tan bu yana rekor tazeledi. Uzmanlar Merkez Bankası’nın negatif rezervlerinin, kur artışının en büyük etkenlerinden olduğunu söylerken, FED’in faiz artırımı kararının da hareketi hızlandırdığını belirtiyor

Ülkemizde kendi paramızı değersizleştiren finansal politikalar, Türk vatandaşlarının alım gücünü sürekli düşürürken, TL karşısında parası değerlenen yabancılar için cazip pazar imkanları oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, ilk çeyrekte turist harcaması geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 122.4 artarak 5 milyar 454 milyon dolara yükseldi. Harcamanın önemli bir kısmı ise perakende sektöründe gerçekleşti. Giyim ve ayakkabı harcaması 880 milyon dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırarken söz konusu rekor yeme-içme sektöründe ise 1 milyar 170 milyon dolar ile geldi. Tescilli Markalar Derneği’nin (TMD) Başkanı İzzet Stamati, “Genel olarak yabancı ve lüks markalarda yabancı alışveriş oranı salgın öncesi yıl olan 2019’da yüzde 25 seviyesinden iken bu dönemde yüzde 50 seviyesine yükseldi.

Harcama tutarı ise yüzde 30 arttı” dedi ve turist harcamasının giderek artacağını, yerli tüketicinin ise temkinli olduğunu belirtti. Halbuki ülkeler ekonomi politikalarını önce kendi insanlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hazırlar. Yabancılara cazip gelen, yerliyi ise mağdur eden politikalar istenilen değildir, asla “milli” olamaz.

 

 

Murat Cabbas /Yeni Mesaj

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Ramazan öncesi et fiyatlarına yüzde 30 zam

Depremin vurduğu hayvancılık sektöründe ramazan öncesi ‘maliyet artışı’ kaynaklı zamlar devreye girince et fiyatları son bir ayda yüzde 30 arttı. Başlayan şap salgınının artışı tetiklemesinden endişe ediliyor. Tarım Bakanlığı’nın fiyatları dengelemek için ithalat için harekete geçtiği bildirildi.

Kırmızı etin fiyatı bir ayda yüzde 30 yükseldi. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin verilerine göre dana karkas kesim fiyatı bazı bölgelerde 180 lirayı görürken, ortalama 175 lira oldu. Kasaplarda kıymanın kilosu 300 liraya yaklaştı.

Ette yaşanan bu yükselişin nedeni bazı illerde görülen şap hastalığına bağlı olarak hayvan pazarlarının kapatılmasına bağlanırken, hastalığın henüz fiyatlara yansıyacak boyutta bir sorun yaratmadığı görüşü de dile getirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fahiş fiyatlara karşı et ithal edileceği, Avrupa ve Güney Amerika’dan kasaplık hayvan, Avrupa’dan ise karkas et ithal edileceği bildirildi.

Continue Reading

Ekonomi

EYT’de ilk maaş için yeni tarih verildi

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çalışmalarına siyasi partilerin mutabakatı ile 28 Şubat’a kadar ara verilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre; AKP’de yapılan toplantılarda, bazı kurmaylar EYT’nin ertelenmesi konusunda önerilerde bulunurken, bazı kurmayların bundan artık geri dönülemeyeceğini ifade ettiği öğrenildi.

AKP kurmayları, “EYT ertelenmez, çıkacak o kesin. Nisan için bir çare düşünülür martta geri ödemeli olmaz, nisana kalmış olur. Martta Genel Kurul’a geleceğini değerlendiriyoruz” açıklamasını yaptı.

Continue Reading

Ekonomi

DEPREM BÖLGESİNE KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ

Tüm imkânlarını seferber ederek deprem bölgelerine destekte bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi şimdi de hayvancılıkla uğraşan depremzede vatandaşlara kırsal destek sağlamaya hazırlanıyor.

ABB Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda “Deprem bölgesinde üretimi yeniden yeşertiyoruz” dedi.

ÜRETİMİ YENİDEN YEŞERTİYORUZ”

 ABB Başkanı Mansur Yavaş depremzede üreticilere sağlanacak desteklerle ilgili olarak sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“Deprem bölgesinde üretimi yeniden yeşertiyoruz. BAKAP Tarım Kampüsü’nde yetiştirdiğimiz mısır silajlarını deprem bölgesinde hayvancılıkla uğraşan üreticilerimize gönderiyoruz.

DESTEKLER DEVAM EDECEK

İlk etapta 170 ton Kahramanmaraş, 100 ton Malatya ve 100 ton da Hatay olmak üzere hayvancılıkla uğraşan üreticilere gönderilecek yem destekleri, depremin etkilediği diğer illerde de devam edecek.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı ekipler deprem bölgesine giderek hem yem desteklerini dağıtacak hem de üreticilerin ihtiyaçlarını belirleyerek bölgenin tarım ve hayvancılığının tekrar kalkınması için çalışmalar gerçekleştirecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi deprem bölgesine kırsal kalkınma desteği sağlamaya hazırlanıyor.

 

Kırsal kalkınmayı desteklemek ve yerli üretme katkı sağlamak amacıyla kurulan BAKAP Tarım Kampüsü’nde yetiştirilen mısır silajları, depremden etkilenen bölgelerde hayvancılıkla uğraşan üreticilere gönderilecek.

 

Continue Reading

Haberler