Connect with us

Genel

BOZKURT, TİCARETHANEYE ÇEVRİLEN İBADETHANELER HAKKINDA KONUŞTU

 

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, TGRT Haber’de Cem Küçük’ün canlı yayın konuğu oldu. Esenyurt Belediyesi uhdesinde olan Yıldız Camii’nin, aşevi yapılmak üzere inşaat halinde olan alt bölümünün kaymakamlık tarafından ticarethaneye dönüştürülmeye çalışılması hakkında konuşan Başkan Bozkurt, “Oranın hukuksuz bir şekilde kullanımına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Esenyurt’ta yaşanan olayla gündeme gelen,‘ibadethanelerin ticarethaneye çevrilmeye çalışılması’ ile ilgili açıklama yapmak üzere TGRT Haber’de yayınlanan “Günaydın Türkiye” programına katılan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Esenyurt Belediyesi’nin uhdesinde olan Yıldız Camii’nin alt bölümünün, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için aşevi yapılmasının planlandığını, fakat kaymakamlığın bahsi geçen yeri bir vakfa tahsis ederek hukuksuzluk yaptığını bildirdi. Vakıftan özel olarak kiralanan yerin, bir zincir marketin deposu olarak kullanılmaya başlanıp izinsiz olarak hafriyat yüklendiğini fark eden Esenyurt Belediyesi Zabıta Ekibi’ne karşı polis, çevik kuvvet ve toma gönderilmesi karşısında duyduğu şaşkınlığı dile getiren Bozkurt, “Biz ibadethanelerin ticarethaneye çevrilmesine asla seyirci kalmayacağız. Buranın, vatandaşın kendini huzurlu ve mutlu hissettiği alan olarak kalması için hangi yatırımlar yapılması gerekiyorsa onları yapmaya devam edeceğiz” diyerek hukuki tüm mercilere başvuracaklarını söyledi.

“BİZE YAKIŞAN BİR ŞEKİLDE BU SÜRECİ YÖNETİYORUZ”

Sürecin tamamını anlatan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt,Esenyurtluların haklarına sahip çıkmak için görevde olduklarını belirterek, “Ben olayların tamamını hayretle izliyorum, çünkü yapılması gereken işler bu kadar bariz ve net belliyken polisin neden müdahale ettiğini, neden oraya toma gönderildiğini, neden çevik kuvvet gönderildiğini anlamak mümkün değil. Bizim burada geri adım atmamız mümkün değil, çünkü ben seçilirken Esenyurtluların malına sahip çıkmak için de seçildim. Esenyurt Belediyesi’nin uhdesinde olan taşınmaz ve taşınır mallara sahip çıkmak benim görevim. Bütün bu yaşanan olaylardan sonra biz orayı mühürledik. Oranın hukuksuz bir şekilde kullanımına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bunu yaparken bir öğretmen çocuğu olarak benim devletime olan saygım ve inancım sonsuz. Polisle zabıtayı karşı karşıya getirip kavga ettirmeden, sabırla, ahlâklı bir şekilde, bize yakışan bir şekilde bu süreci yönetiyoruz” ifadelerini kullandı.

“CAMİLERİN ÇOĞUNUN ALTI TİCARETHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ”

Önceki dönemde bahsi geçen yerin 2014 yılında ihale edildiğini ve 2017 yılında bitmesi planlanan binanın bitmediğinin altını çizen Bozkurt, “2019’da, seçimden hemen önce, ihale bedelinin işin yapımını karşılayamayacağını anladıkları için orayı tasfiye etmişler. Bu şekilde birçok inşaat vardı, biz öncelikle sıralaması yaptık, bu öncelikler sıralamasında da burası vardı. Daha önceden altını otopark olarak planlamışlar ama biz oranın ihtiyacının otopark olmadığını düşündük, çünkü Esenyurt’ta çokça geliri düşük vatandaşımız var. İnsanların en azından nefes alabileceği işler yapalım diye buranın altına aşevi yapmak istedik. Biz camiyi, insanların gelip teslim olduğu, kendilerini huzurlu hissettiği, muhtaç olduğunda ulaşabilecekleri bir yere dönüştürmeye çalışıyoruz. Fakir ve umutsuz insanların tutunacağı bir dal olması lazım. Dolayısıyla orada bir fayda sağlayacak ya da sorun çözecek bir alan olsun diye planlama yaptık. Camilerin çoğunun altı ticarethaneye dönüştürülmüş. Marketlere kiraya verilmiş, eczaneye kiraya verilmiş” şeklinde konuştu.

“DEVLETİN KURUMLARININ İŞLERİ AKSAMASIN DİYE YER TAHSİS EDİYORUZ”

Yüzde kırk beşi tamamlanmış olan bir yerin şantiyesine izinsiz girilmesinin suç olduğunu söyleyen Belediye Başkanı, camilerin altındaki yerlerin nereye ait olduğu hakkında açıklamada bulundu. Arsanın ve yönetimin farklı şeyler olduğuna dikkat çeken Bozkurt, “Camilerin kurulduğu arsanın kime bağlı olduğu başka bir şey, caminin yönetilmesi başka bir şey. Bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nden bahsediliyor, o kararnamede, “Camilerin altındaki müştemilatlar cami yönetimindeki sorumlu kişiler tarafından yönetilir” diyor ama burası müştemilat değil. Kaldı ki burası bitmiş değil, orası henüz şantiye. Şantiyenin içine izinsiz girmek dahi suçtur, ayrıca büyük bir risktir. Bu kabul edilemez. Kanun gereği Türkiye’deki camilerin yönetimi Diyanet tarafından yapılır. Devletin devrettiği şey ibadet. Esenyurt’taki bütün camilerin bakımını ve onarımını, ne ihtiyaçları varsa biz yapıyoruz. Müftü Bey’in kullandığı bina Esenyurt Belediyesi’nin. Bütün ihtiyaçları bizim tarafımızdan karşılanıyor. Kaymakam Bey’in bulunduğu bina bizim binamız, daha devretmemişiz. Bizim burada kamu hizmetini aksatmak gibi bir derdimiz yok, tam tersi devlete olan borcumuzu faiziyle öderken, devletin kurumlarının işleri aksamasın diye onlara yer tahsis ediyoruz” dedi.

“ÇOK CİDDİ GARABETLER VAR”

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Esenyurt Kaymakamı Dr. Vural Karagül’ün hukuksuz iş yapılmadığını bildirmesi üzerine yapılan işler üzerinden örnekler verdi. Bahsi geçen yerin Esenyurt Belediyesi’nin mülkü olduğunu söyleyen Başkan Bozkurt, “Cami inşaatı bitmiş olsa dahi, bittikten sonra da bizim Diyanet’e bunu devretmemiz lazım. Bırakın devretmeyi, daha bitmemiş bir yer. Devretmeyebiliriz, böyle bir zorunluluğumuz yok ama biz burayı ibadet yapılması için devrediyoruz. Hukuken devredilmeden, orada kimsenin hak iddia etmesi mümkün değil. Burada çok ciddi garabetler var” ifadelerini kullandı.

“BU KANUNLARLA DEĞİL, TALİMATLARLA YÜRÜYEN BİR İŞ”

Zincir bir marketin deposu olarak kullanılmaya başlanan yer hakkında bildirilen resmî bir bilginin ve ruhsatın olmadığını söyleyen Bozkurt, yapılanların devletin gücünü kötüye kullanmak olduğunu vurguladı. Bahsi geçen yeri kiralayan kişinin açıklamalarından yola çıkarak olayı çözmeye çalıştıklarının bilgisini veren Belediye Başkanı, “Bunlardan çıkardığımız sonuç şu: Kaymakam Bey’in oluruyla vakfa tahsis ediliyor, vakıf burayı bir şirkete tahsis ediyor, o şirket de bir markete kiraya veriyor. Olayın aslında ne kadar sorumsuzca yapıldığının bir göstergesi. Orada aşevi yapılması üzerine arkadaşlar bir çalışma yapıyordu. O çalışmaları yaparken zaman zaman şantiye alanlarını kontrol ediyoruz. O esnada görüyorlar ki bir vatandaş gelmiş işlem yapıyor ve bize sormadan hafriyat alıyor. Bu gücü nereden alıyor, nasıl yapıyor bilemiyorum. Buranın market olarak işletilmesi fiziki olarak mümkün değil. Diyelim ki yapımı bitti ve verdik, ruhsatı olmadan nasıl işleteceksiniz? Kanunlar ruhsat alma yetkimizi elimizden mi aldı? Bu tamamen devletin elindeki gücü kötü amaçla kullanmak. Bu kanunlarla değil, talimatlarla yürüyen bir iş. Neresinden bakarsanız yanlış. Biz burayı bittikten sonra hayır işi için kullanmayı taahhüt ediyoruz ama başkaları ticaret alanına çevirmeye çalışıyor” diye konuştu.

“BU BİR İŞGALDİR”

Mevcut durumla ilgili olarak yaşananlardan dolayı bahsi geçen yeri kanunlar kapsamında mühürlediklerini ve ilgili makamlara yazılı bir şekilde bildirdiklerini belirten Kemal Deniz Bozkurt, “Belediyenin mülkiyetindeki bir yere sahip çıkmak zabıtanın görevidir” dedi. Polis ile zabıtayı karşı karşıya getirmenin çok vahim bir durum olduğunu sözlerine ekleyen Bozkurt, “İnsanın aklına her şey geliyor. Bu kadar çevik kuvvet, toma acaba halk oraya gelir de biz oraya müdahale ederiz diye mi düşünüldü, nedir anlayamadım. Zabıta kamu görevlisidir. Polisle yetkileri belki farklıdır ama hukuki olarak aynı statüdedir. Bu bir işgaldir ve ben orayı mühürlemezsem işgali onaylamış olurum” şeklinde konuştu.

“İBADETHANELERİN TİCARETHANEYE ÇEVRİLMESİNE ASLA SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ”

Süreci yakından takip ettiklerini bildiren Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Bana verilen yetkilerle sonuna kadar takip edeceğiz. Biz asla ve asla camilerin ve ibadethanelerin ticarethaneye çevrilmesine seyirci kalmayacağız. Buranın, vatandaşın kendini huzurlu ve mutlu hissettiği alan olarak kalması için hangi yatırımlar yapılması gerekiyorsa onları yapmaya devam edeceğiz” diyerek vatandaşların haklarını savunacaklarının vurgusunu yaptı.

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

İzmir’in dört yanında bayram coşkusu

İzmir’in dört yanında bayram coşkusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği İzmir 19 Mayıs Yol Koşusu 11’inci kez yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan ve biten 10 kilometrelik koşuya yaklaşık bin sporcu katıldı. Ayrıca kentte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamındaki etkinliklerden “Kadınlar 17 Yaş Altı Futbol Turnuvası” da tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında gençleri sportif faaliyetlerle buluşturuyor. Kentte bayram coşkusunu yaşatacak ve renkli etkinliklere sahne olan program kapsamında 11’inci kez gerçekleşen 19 Mayıs Yol Koşusu tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın Kurtuluş Savaşı’nın fiili başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs programları için Samsun’da yer alması nedeniyle koşunun startını İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır verdi. Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen İzmir’in uluslararası alanda marka değerine sahip ‘Maratonİzmir’ çatısı altındaki 19 Mayıs Yol Koşusu Cumhuriyet Bulvarı’ndan başladı. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde 5 kilometre koşulduktan sonra Sadık Bey Tramvay Durağı’ndan dönüldü ve 10 kilometrelik koşu startın verildiği Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Gençleri spora teşvik etmek amacı ile sadece 16-34 yaş kategorilerinde kupa ve para ödülü veren Türkiye’deki tek yarış olan koşuda yaklaşık bin sporcu ter döktü.

Kürsüye çıkanlar ödüllerini aldı
Dereceye girenler ise; 16-18 yaş erkekler kategorisinde Kaan Miyazaki Öztürk üçüncü, Doğukan Ömür Altundaş ikinci, Ercan Geleş birinci oldu.
16-18 yaş kadınlar kategorisinde Tuğçe Nur Şimşek üçüncü, Fatma Sarhan ikinci, Irmak Şereflioğlu ise birinci geldi.
19-21 yaş erkekler kategorisinde Kerem Baybatur üçüncülüğü, Mehmet Ali Kara ikinciliği, Muhammed Kasar birinciliği elde etti.
19-21 yaş kadınlar kategorisinde Gülten Koncagüller üçüncü, Rojin Selgi ikinci, Elif Güldiken birinci oldu.
22-24 yaş erkekler kategorisinde Baran Ertoğum üçüncülük, Okan Yumuk ikincilik, Said Kerem Yetişir birincilik kazandı.
22-24 yaş kadınlar kategorisinde Begüm Tahhan üçüncü, Rojda Baran ikinci, Hasibe Demir birinci oldu.
25-27 yaş erkekler kategorisinde Hakan Çoban birinci, Halil Yaşın ikinci ve Cengiz Karaduman üçüncü oldu.
25-27 yaş kadınlar kategorisinde Mervegül Özdemir birinci, Güler Nur Akgün ikinci ve Ayşenur Karapınar Özkılınç üçüncü oldu.
28-30 yaş erkekler kategorisinde Mesut Akpınar birinci, Alihan Savaşçı ikinci ve Hüseyin Sezgin üçüncülük ödülünü aldı.
28-30 yaş kadınlar kategorisinde Muborak Muqımı birinci, Aylin Bütün ikinci ve Gökçe Hayırlı üçüncü oldu.
31-34 yaş erkekler kategorisinde Suat Karoğlu birinci, Mehmet Aydıngör ikinci, Iurıı Palchuk üçüncü oldu.
31-34 yaş kadınlar kategorisinde de Özlem Işık birincilik, Elif Acar ikincilik ve Merve Dede üçüncülük ödülünü elde etti.

Fotoğraf yarışmasını kazananlar da belli oldu
Ayrıca törende 4’üncü Maratonizmir Avek Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere de ödülleri verildi. Start isimli fotoğrafıyla Murat Yılmaz üçüncü, “3” isimli fotoğrafıyla Erkan Çamlılar ikinci, Meydan adlı fotoğrafıyla Murat Atılcan birinci oldu. İyilik Peşinde Koş adlı fotoğrafıyla Hasan Uçar ile Maraton ve İzmir isimli fotoğrafıyla Hacı Emre Polat mansiyon ödüllerini kazandı.
Ödüller sahiplerine İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Egeli tarafından verildi.

Kadınlarda şampiyon Karşıyaka
Ayrıca kutlamalar çerçevesinde Behçet Uz Rekreasyon Alanı’nda “Kadınlar 17 Yaş Altı Futbol Turnuvası” da yapıldı. Orbit Karabaglar, Karşıyaka Besem, Eski İzmir Gençlik, Selçuk Çamlık, Bornova Genç Yıldızlar, Menemen Gençlik spor kulüplerinin kıyasıya rekabet yaşadığı turnuvada kazanan belli oldu. Karşıyaka Besem rakiplerini geride bırakarak kupaya ulaştı.

Continue Reading

Genel

19 Mayıs coşkusu kenti sardı.

19 Mayıs coşkusu kenti sardı
Gençlik Bayramı’nda çocuklar da doyasıya eğlendi

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kentte coşkuyla kutlanıyor.  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan programlarda çocuklar da unutulmadı. Gürçeşme Yerleşkesi’nde düzenlenen şenlikte çocuklar neşe dolu anlar yaşadı.

İzmir’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin düzenlediği etkinliklerle dolu dolu kutlanıyor. 19 Mayıs coşkusunu toplumun her kesimine yaymak için hazırlanan programlarda çocuklar da unutulmadı.   İzmir Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Sosyal Gelişim ve Dayanışma Derneği (SGDD) ile birlikte Gürçeşme Yerleşkesi’nde çocuklar için şenlik düzenledi.

Neşeli bir gün geçirdiler
Alana gelen çocuklar açık alan atölyeleri ve etkinlikler ile keyifli bir gün geçirdi. Sosis balon katlama, yüz boyama, bez kalem kutusu boyama, Çarkı Çevir Hakkını Bil,  Kuklalar Canlanıyor Masal Anlatımı, Peçekuça Çocuklar ile Beden Ritmi Atölyesi, Kostümlerle Birlikte İnteraktif Hikaye Anlatımı ve Canlandırması, İnteraktif Clown Show atölyeleri büyük ilgi gördü. Şişme oyun parkında doyasıya eğlenen çocuklar jonglör gösterisini soluksuz izledi.  Ayrıca sahne gösterileri de çocuklara keyifli anlar yaşattı. Sihirbaz ve  pantomim ile  Ada Gösteri Topluluğu,  Bubble Show ve Şubadap gösterileri çok sevildi.

“Büyük bir aileyiz”
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında çocukları mutluk etmek için şenlik düzenlediklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde görevli sosyolog Gülşah Karadoğan, “Kentin farklı noktalarından çocuklarımız burada.  Onları burada eğlenirken görmek bize mutluluk verdi. Tüm ekibimizle birlikte olanca gücümüzle İzmir Büyükşehir Belediyesi çatısı altında çocuklarımıza hizmet veriyoruz.  Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Biz büyük bir aileyiz” dedi.

Aileler de çocuklar da çok mutlu
Programa çocuğunu getiren Kıymet Tuncer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a bu güzel etkinlik için teşekkür etti. Veli Zehra Doğan da “Çocuklarımızın sosyal kültürel gelişimi için destek olan  İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz. Çocuklarımız çok eğlendi” dedi. Necla Çakar ise, “Oğlumu getirdim. Çok güzel bir etkinlik, çocuklarımız çok eğleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sık sık düzenlediği bu tür etkinlikler harika” dedi.

Continue Reading

Genel

Başkan Zeyrek 19 Mayıs kutlamalarına katıldı

   Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, CHP Manisa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programına katıldı. Sultan Camii önünden yürüyüşe başlayan kortej Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından devam eden törenle sona erdi.
   CHP Manisa İl Başkanlığı tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı programı düzenledi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek başta olmak üzere programa CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Mehmet Arslan, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Mert Özkösemen, eski Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kortej ile Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüler
  Sultan Camii önünden Türk bayrakları ve Atatürk fotoğrafı eşliğinde yürüyüşe geçen kortej, İzmir Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’nı önünde devam eden programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenkler sunuldu. Tören programında CHP İl Başkanlığı başta olmak üzere sivil toplum örgütleri tarafından anıta çelenk sunuldu. Öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper günün anlamına yönelik bir konuşma gerçekleştirerek herkesin bayramını kutladı. Yapılan konuşmaların ardından halk oyunları ekibi tarafından düzenlenen gösterinin sonrasında CHP Manisa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen tören programı sona erdi.

Continue Reading

Haberler