Connect with us

eğitim

Bölgenin E-Sınav Merkezi İKÇÜ’ye İnşa Ediliyor

Bölgenin E-Sınav Merkezi İKÇÜ’ye İnşa Ediliyor

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) ile Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında 2021 Aralık ayında imzalanan protokolün hayata geçmesi için girişimler başladı.

İzmir’de daha fazla adaya elektronik sınav yapılması için kurulacak merkezi incelemek üzere ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy İKÇÜ’yü ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu ve Prof. Dr. Süleyman Akbulut ÖSYM heyetini kabul etti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy’a ise Başkan Yardımcıları Dr. Cengiz Ceylan, Prof. Dr. Necip Şimşek ve Başkan Danışmanı Halil Şengün eşlik etti. Ziyarette konuşan Başkan Prof. Dr. Ersoy, ÖSYM’nin tüm ülkede adil biçimde seçme ve yerleştirme yapmak için var gücüyle çalıştığını belirtti.

Aday Odaklı ÖSYM Misyonumuz Çerçevesinde Çalışıyoruz

ÖSYM olarak eğitimde ve atanmada adaleti sağlamak, eğitimde fırsat eşitliğinin teminatı olmak için hizmet sunduklarını kaydeden Başkan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, teknolojiye uyum sağlamak zorunda olduğunu ve dijital dönüşümün de hayata geçirilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Ersoy “ÖSYM olarak devam eden sınav süreçlerimiz yanına elektronik sınav sayımızı artırmak istiyoruz. Bilindiği üzere özellikle dil seviyesi ölçümünde elektronik sınavlarda önemli bir deneyim kazanmış durumdayız. Mevcut durumda elektronik sınavlara olan talep oldukça yüksek. Artan bu talebe yanıt verebilmek için önemli adımları attık; atmaya da devam edeceğiz. Aday odaklılık misyonumuz çerçevesinde elektronik sınavların kapasitesini artırmak için yoğun biçimde çalışıyoruz. Daha önce İKÇÜ içinde İzmir ve çevresini içeren bir merkez oluşturmak üzere protokol yapılmıştı. Bu protokolü hayata geçirmek ve yapılacak çalışmalara bir an önce başlamak üzere bugün buradayız. Atılacak adımlarda paydaş katkısı son derece önemli ve biz bu anlamda İKÇÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Saffet Köse’ye ve ekibine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Değerlendirme Sistemlerinin Çağa Ayak Uydurması Çok Önemli

İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Bulduklu ise rahatsızlığı nedeniyle ziyarete katılamayan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin ‘üniversite olarak ÖSYM ile birlikte çalışmaktan mutlu oldukları’ mesajını ileterek sözlerine başladı.

Dünyada en çok adaya sınav yapan ÖSYM’nin, örnek alınması gereken, isabetli çalışmalara imza atmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Bulduklu,  gelişen teknolojiye ölçme ve değerlendirme sisteminin de ayak uydurmasının bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti. Rektör Yardımcısı Bulduklu,  “Kâğıt ve kaleme dayalı ölçme sistemlerinde çok büyük bir birikime sahip olan ÖSYM’nin elektronik sınav sistemine İKÇÜ olarak katkı yapmaktan memnunuz. Uyguladığı sınavlarda geçerli, güvenilirliği ön plana çıkaran; adil ölçme, seçme ve yerleştirme yapan bir kurum olarak ÖSYM’nin bölgemize bir merkez açması ve bunun kampüsümüzde inşa edilmesi nedeniyle önemli bir iş birliğine imza attığımızı düşünüyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle dönüşen sistemlere uyum sağlanmasını önemli görüyorum ve bu çerçevede elimizden geleni yapmaya hazırız. ÖSYM Başkanımıza ve ekibine bu vesileyle şükranlarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eğitim

ÖZEL ÖĞRENCİLERE ZEYNA İLE TERAPİ

ÖZEL ÖĞRENCİLERE ZEYNA İLE TERAPİ

Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Birimi ekipleri HayatPark Otizm Kurs Merkezi ve Bizim Otizm Vakfı’nda eğitim gören özel bireylere hayvan sevgisini aşılamak amacıyla etkinlik düzenledi. Etkinlikte arama kurtarma köpeği Zeyna ile çocuklar keyifli dakikalar geçirdi.

Otizm farkındalık ayı kapsamında Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Birimi ekibi özel bireylere hayvan sevgini aşılamak üzere harekete geçti. Ekipler ilk olarak Bizim Otizm Vakfı’nda, daha sonra da HayatPark Otizm Kurs Merkezi’ndeki özel bireylere arama kurtarma köpeği Zeyna ile birlikte eğitim verdi. HayatPark’ta gerçekleştirilen etkinliğe Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Akyar da katıldı.

HAYVAN SEVGİSİ KAZANDIRILDI

Zeyna ile verilen eğitime özel bireylerin ilgi gösterdiğini açıklayan HayatPark Otizm Kurs Merkezi öğretmenlerinden Ülkü Atalay, “Bugün Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Birimi ekibi, arama kurtarma köpeği Zeyna ile bize kısa bir eğitim gerçekleştirdi. Özel bireylerimiz Zeyna ile vakit geçirmekten çok mutlu oldular. Onunla oyunlar oynadılar. Hayvan sevgisi kazanmaları adına bu etkinliği çok önemsiyoruz. Konyaaltı Belediye Başkanımız Cem Kotan’a, aramızda bulunan Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcımız Veysel Akyar’a ve belediyemize böyle bir etkinlik düzenledikleri için çok teşekkür ediyoruz“ dedi.

AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK 

Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Sinan Toprak da, nisan ayının otizm farkındalık ayı olması nedeniyle belediyenin arama kurtarma köpeği Zeyna ile birlikte özel bireylere yönelik farkındalık yaratmak istediklerini söyledi. Toprak, “Arama kurtarma köpeğimiz Zeyna ile otizmli bireylere bir rehabilitasyon faaliyetinde bulunduk. Onlara faydalı ve yararlı olmaya çalıştık. Köpeklerle yapılan terapi ve rehabilitasyonun derslerine olumlu katkısı olsun istedik. Otizmli öğrencilerin hayvan sevgilerini artırmaya çalıştık. Köpek fobilerini de yenmeye çalıştık. Elimizden geldiği kadar da bu tür faaliyetlerde bulunmak istiyoruz“ diye konuştu.

Continue Reading

eğitim

Sınava girecek çocuklarının sınav giriş ücretlerini karşılanacak.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE YKS GİRİŞ ÜCRETİ DESTEĞİ

 

“BAŞKANIMIZ MADDİ-MANEVİ HEP YANIMIZDA OLDU”

 

“BAŞKANIMIZIN GENÇLERİ NE KADAR ÖNEMSEDİĞİNİ GÖREBİLİYORUZ”

 

Başkan Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim-öğretim kurs merkezlerinde YKS’ye hazırlanan öğrenciler ile Halk Kart sahibi vatandaşların sınava girecek çocuklarının sınav giriş ücretlerini karşılayacaklarını açıkladı.

 

 

 

Eğitimin, ülke geleceği için en çok önem verilmesi gereken alanlardan birisi olduğunu her platformda dile getiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, öğrenci ve velilere bir destek açıklamasında daha bulundu.

 

Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim-öğretim kurs merkezlerinde YKS’ye hazırlanan 4 bin 800 öğrencinin, sınav başvuru ücretini karşılayacaklarını açıkladı. Başkan Seçer bu destekten, Halk Kart’tan faydalanan ailelerin sınava girecek çocuklarının da yararlanabileceğini söyledi.

 

Karakuş: “Velilerimizin ve öğrencilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz”

 

Ailelerin maddi yükünü bir nebze hafifletebilmek adına, yapılan çalışma hakkında bilgi veren Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, “Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak, sınav sürecinde hem velilerimizin hem de öğrencilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. 10 ilçemizde 11 YKS kurs merkezimizde 4 bin 800 öğrencimiz bizden hizmet alıyor. Bu öğrencilerimiz ve bunun yanında Halk Kart’tan faydalanan 9 bin 745 ailemizin YKS’ye hazırlanan çocuklarının sınav ücretlerini Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak karşılıyoruz” dedi.

 

“Ailem çok sevindi”

 

Destekten faydalanacak öğrencilerden Kaan Keleş, hem TYT hem AYT oturumlarına katılacağını belirterek, “İki oturuma da katılacağım. İki ücreti de karşılamaları bizi sevindirdi. Ayrıca gerek yardım, gerek her konuda sağlanan destekler için Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkür ederiz. Ailem çok sevindi. Her türlü destek oluyorlardı, bunu da görünce haliyle onlar da çok sevindi” diye konuştu.

 

“Başkanımız maddi-manevi hep yanımızda oldu”

 

Başkan Vahap Seçer’in her zaman yanlarında olduğunu söyleyen Betül Taşkıran isimli öğrenci ise, “Öncelikle başkanımıza teşekkür ediyorum. Zaten bizim için zor olan bu süreçte, sürekli yanımızda olduğunu hissettirdi. Gerek kaynak kitapları açısından, gerekse yapılan etkinlikler açısından; sadece maddi anlamda değil, manevi olarak da hep yanımızda oldu. Psikolojik olarak zaten kötü durumdaydık, onun için de etkinlikler yapılıyor. Sürekli yanımızda olduğunu hissettiriyordu başkanımız, bunu duyunca daha çok hissettik yanımızda olduğunu” dedi.

 

“Başkanımızın gençleri ne kadar önemsediğini görebiliyoruz”

 

Sınavlara hazırlanan Havvanur Sertel isimli öğrenci ise, “Ben her iki oturuma da gireceğim. Bu desteği duyduğumuzda çok sevindik. Zaten Başkanımız her daim yanımızda olduğunu hissettiriyordu bize. Bunda da yanımızda oldu. Maddi olarak zaten kaynaklar en az 100 liradan başlıyor. Tüm derslerin kaynaklarını bize ücretsiz bir şekilde temin etti. Manevi olarak ise etkinlikler, konserler, her şekilde yanımızda oldu. Zaten Başkanımızın bu yardımlarından, davranışlarından, gençleri ne kadar önemsediğini görebiliyoruz. Kendini hissettiriyor her daim” ifadelerini kullandı.

 

Öğrenci ve veliler destekten nasıl faydalanacak

 

Öğrencilerin bu destekten faydalanabilmeleri için sınav başvurularını kendileri online olarak yaptıktan sonra, en yakın Büyükşehir Kurs Merkezi’ne gidip ücreti yatırdıklarına dair banka dekontunu ve nüfus cüzdan fotokopilerini yetkililere teslim etmeleri gerekiyor. 31 Mart 2023 tarihine kadar devam edecek bu işlemin ardından ise yetkililer evrakları inceleyip, en kısa sürede öğrencilerin hesaplarına ücretlerini yatıracaklar.

Continue Reading

eğitim

Eğitim için imzaladıkları protokol ile el ele verdiler

EĞİTİM İÇİN EL ELE VERDİLER

  Kurulduğu günden itibaren büyük başarılar elde eden Sarıyer Akademi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) imzaladıkları protokol ile eğitim için el ele verdiler. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, imzaladıkları protokol ile özellikle kız çocuklarının başarılı olmaları için bir adım attı. Üç yıl önce başlatılan işbirliği sayesinde yüzlerce öğrenci eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında üniversiteye hazırlanan ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden burs alan öğrenciler imzalanan protokolle Sarıyer Akademi eğitimlerinden yararlanabilecek. Bu yıl burs alan 456 öğrenci, kendilerine verilen şifrelerle Sarıyer Akademi’nin online ders programlarına ve kaynaklarına ulaşabilecek.

Continue Reading

Haberler