Connect with us

Dünya

Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsünün Haziran ayında kabul edileceğine inandığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsünün Haziran ayında kabul edileceğine inandığını söyledi.

Zelenskiy: AB’ye aday ülke statümüz yakında kabul edilir

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) aday ülke statüsünün Haziran ayında kabul edileceğine inandığını söyledi. Zelenskiy dün akşam yaptığı açıklamada “Bugün Avrupa Birliği yolumuzda bir adım daha attık, önemli ve biçimsel olmayan bir adım” dedi. AB’ye üyelik başvurusu yapan her ülkenin yanıtlaması gereken soru formunun ikinci kısmını da ilettiklerini söyleyen Zelenskiy “Bu normalde aylar sürer ama biz bunu haftalar içinde hallettik” diye konuştu.

Zelenskiy, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Ukrayna’nın Avrupa’ya entegrasyonu konusunu konuştuklarını aktardı. Her iki AB liderinin de soru formunun hızlıca doldurulmasından etkilendiğini söyleyen Zelenskiy “Hızlı olmamızın AB Komisyonu’nu da hızlı harekete etme konusunda teşvik edeceğini (Ursula von der Leyen’dan) duymak beni memnun etti” dedi. Zelenskiy AB’den pozitif bir yanıt alacaklarına ve Ukrayna’nın adaylığının Haziran ayında kabul edileceğine inandığını söyledi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Putin, Batı’nın istediği Rusya’yı parçalara ayırmak

   Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın istediğinin Rusya’yı parçalara ayırmak olduğunu belirtti. Putin, Rusya’nın parçalara ayrılması hâlinde ülkede yaşayan halkların geleceğinin bundan ciddi derecede etkileneceklerini kaydetti.
   Rusya Devlet Başkanı Putin, Rossiyatelevizyonuna demecinde, Batı’nın ‘eski SSCB’yi ve onun ana parçası olan Rusya’yı parçalara ayırmayı amaçladığını’ söyledi ve böyle bir senaryonun gerçekleşmesi hâlinde, Rusya halkının şu anki hâliyle var olmayacağını, onun yerine ‘Moskovalılar, Urallılar gibi’ daha kolay kontrol edilebilir küçük grupların ortaya çıkacağını kaydetti.
“Rusya’nın dağılması hâlinde Rusya halklarının pek çoğunun, en başta da Rus halkının kaderinin ciddi manada değişeceğini düşünüyorum” diyen Putin, “Rusya halkı birlikte ve bir olduğunda dengi yoktur. Başarılarımızın ve zaferlerimizin en önemli koşulu bu” diye ekledi.

Continue Reading

Dünya

Biden Putin’in “Büyük bir hata yaptı”.

ABD Başkanı Joe Biden Varşova’da düzenlenen ve NATO’nun doğu kanadındaki ülke liderlerinin katıldığı Bükreş Dokuzlusu toplantısına katıldı ve Rusya lideri Vladimir Putin’in Yeni START (Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması) anlaşmasından çekilmesini “Büyük bir hata yaptı” sözleriyle yorumladı.

Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Romanya gibi eski demir perde ülkelerinden oluşan grubun çoğu üyesi, Ukrayna’ya yönelik askeri yardımların daha da artırılmasını savunuyor.

Ayrıca, NATO’nun bölgede daimi birlikler konuşlandırılmasını istiyorlar.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa’nın bizim kısmımızın tarihini ve dünya genelindeki güvenlik durumunu ebediyen değiştirdi” dedi.

Continue Reading

Dünya

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini mart ayı başında parlamentoda oylayacak.

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini mart ayı başında parlamentoda oylayacak.

Parlamentonun internet sitesinde, konunun önümüzdeki hafta mecliste tartışılacağı ve 6-9 Mart tarihleri arasında her iki ülke için ayrı ayrı oylama yapılacağı belirtildi.

Macar muhalefeti daha önce görüşülmesi ertelenen konuyla ilgili Viktor Orban hükümetini eleştiriyor.

Continue Reading

Haberler