Connect with us

Yasam

Kabartma tozu ve karbonat aynı mı?

Kabartma tozu ve karbonat aynı mı? sorusuna kabartma tozu ve karbonat birbirlerine benzeseler de kesinlikle aynı değillerdir.

  Karbonat tek bir bileşenden oluşur: Sodyum bikarbonat. Sodyum bikarbonat; ayran, yoğurt, esmer şeker veya sirke gibi bir asitle (genelde bu asitler tarifinizin bir parçasıdır) temas ettiğinde aktive olan bir bazdır. Ayrıca harekete geçtiği anda pişmiş yiyeceklerin hafif ve kabarık olmasını sağlayan karbondioksit kabarcıklarını serbest bırakır.

Bunun yanı sıra kabartma tozukarbonat (sodyum bikarbonat) ve iki asidin (monokalsiyum fosfat ve sodyum alüminyum sülfat) birleşiminden meydana gelir. Bu iki ek asit kabartma sürecini uzatmaya yarar. Kabartma tozu pişirilecek hamura katıldığında ilk önce monokalsiyum fosfat, sodyum bikarbonat ile tepkimeye girer; daha sonra sodyum alüminyum sülfat, pişirdiğiniz malzeme hem nemli hem sıcakken (yani fırına girdiğinde) sodyum bikarbonat ile tepkimeye girer.

  Kabartma tozu yerine karbonat kullanmak nispeten işe yarasa da karbonat yerine kabartma tozu kullanmak çok doğru olmayacaktır. Bir yemek tarifi karbonat gerektiriyorsa ve sadece kabartma tozunuz varsa, kabartma tozunu tarife eklememeniz en iyisi olacaktır. Çünkü kabartma tozu birkaç malzemenin birleşiminden oluşur ve bu pişireceğiniz ürünü veya tadını etkileyebilir

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yasam

‘İsa orucu’ tutmaya çalışan rahip hayatını kaybetti

Francisco Barajah isimli rahibin, Beira kentinde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

BBC’nin aktardığına göre Barajah, 25 gün boyunca su içmeyince ve yemek yemeyince ayakta duramayacak kadar kilo kaybetti. Barajah, yakınlarının ısrarıyla hastaneye kaldırıldı.

Barajah’a akut anemi teşhisi konuldu ve sindirim organlarının iflas ettiği tespit edildi.

Rahibe hastanede sorum ve sıvı gıdalar verildi ancak kurtarılamadı. Barajah’ın çarşamba günü hayatını kaybettiği bildirildi.

Barajah’ın kurduğu Santa Trindade Kilisesi’ndekiler, sıkça oruç tuttuklarını ancak Barajah’ınki kadar uzun olmadığını belirttiler.

Continue Reading

Yasam

Hatay’da depreme yakalandı

Geçtiğimiz haftalarda gönüllü olarak Hatay’a giden ve yemek dağıtımı yapan eski Survivor yarışmacısı Sema Aydemir, dün akşam meydana gelen depremde neler yaşadıklarını anlattı.

“YIKILAN ÇOK YER VAR”
Depremin ardından bir paylaşım yapan Sema Aydemir, “Allah bir daha yaşatmasın. Çok korkunç, çok çaresiz kalıyor insan. Yıkılan çok yer var şu an. Biz iyiyiz çok şükür, merak etmeyin” dedi.

“YANIMIZDAKİ BİNANIN DUVARLARI YIKILDI, BİZİ GÜVENLİ ALANA ALDILAR”

Gün ağarınca Instagram hesabından video yayınlayan Sema Aydemir, bölgeden ayrılmayacaklarını ve yemek dağıtımı yapmaya devam edeceklerini söyledi. Yaşadıkları zor zamanlardan bahseden Aydemir, şu ifadeleri kullandı: “Dün gece çok büyük bir deprem oldu. Çok korktuk, herkes çığlık çığlığaydı. Yanımızdaki binanın duvarları yıkıldı. Biz gece tahliye edildik. Güvenli bir bölgeye geçmiştik ama şimdi tekrar mutfağa geldik. Haklı olarak ailelerimiz ‘sizin de can güvenliğiniz yok, gelin’ diyorlar. Haklılar…”

“YEMEK DAĞITMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bize burada Türev Uludağ ile yemek dağıtıyoruz. Türev ‘gidebilirsiniz ama her gün kapısına yemek götürdüğümüz insanlar yarın bizi görmeyince onlar da bizi bıraktılar diyecek’ dedi. Evet haklı. O insanlara yemek götürülmesi gerekiyor. Buradan her gün 70 bin yemek çıkıyor. Sabahtan akşama kadar yemek yapıp, paketleyip, dağıtıyoruz. Biz gidersek bir organizasyon kurulana kadar bu insanlar yemek bulamayacaklar. Biz buraya gönüllü olarak geldik. Deprem olduğu için gidemeyiz. Süremiz dolana kadar ve yeni gönüllüler gelene kadar devam edeceğiz.”

Continue Reading

Yasam

Çankırı’da Yöresel Mutfak ve Kültür Evi Açıldı

Çankırı’da Yöresel Mutfak ve Kültür Evi Açıldı

 

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, şehrin turizm dinamiklerini harekete geçirmek amacı ile Çankırı’nın damak çatlatan yöresel lezzetlerini tek çatı altında buluşturdu.  Yerli ve yabancı turistler, Karataş Mahallesi Uzunyol’da Ferit Akalın Radyo ve İletişim Evi karşısında restore edilen eski Çankırı evinde hayat bulan Yöresel Mutfak ve Kültür Evi’nde Çankırı’nın tescilli ve yöresel yemeklerini uygun fiyatlarile tadabilecek.

Çankırı Belediyesi, şehrin yemek ve mutfak kültürü üzerine yaptığı girişimlere bir yenisini daha ekledi. Yöresel lezzetlerincoğrafi işaret ile tescillenmesinin ardındanürünlerin ziyaretçilere sunulması için dualar eşliğinde açılışı gerçekleştirilen Yöresel Mutfak ve Kültür Evi hizmet vermeye başladı. Açılış töreninde kurdele kesiminin ardından protokole ve vatandaşlara tesiste yöresel ürünler ikram edildi.

 

Geçmişten Günümüze Çankırı Mutfağı Bu Evde

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, yerli ve yabancıların büyük rağbet göstereceğine inandıkları mekânın, geçmişten günümüze Çankırı mutfağında kullanılan malzemeleri ve yöresel yemekleri görme, tanıma ve tatma fırsatı sunacağını belirtti.

Esen, 2019 yılından beri şehrin kalkınmasında sanayi, üniversite ve turizm şeklinde üç sacayağını işaret ettiklerini belirterek “Turizmin lokomotifi tuz mağarası demiştik. Geçen yıl yaptığımız festivalle de bunu perçinledik. Bir anda 750 bin ziyaretçiye ulaştık. Şehrin planlamasını yaparken sadece imar anlamında değil, kültürel ve manevi alanda da şehrimizin 50 yılını, 100 yılını planladık. Festival sonrasında çok hızlı geri dönüşler aldık. Bir yatak firmamız çok büyük bir sanatçı ile kaya tuzumuzdan yatak üretti ve son bir aydır ulusal ve uluslararası basın mensupları mağaramızı ziyaret etmeye başladı. Firma, geçen hafta da lansmanını mağaramızda yaptı.” dedi.

Continue Reading

Haberler